هک وبکم،هک وب کم،جلوگیری از هک شدن وبکم
آرشیو اخبار > شناسايی برنامه هايی که از وبکم استفاده ميکنند!

گاهی اوقات برنامه نویسان یا هکرها توسط یک بدافزار، ضبط تماس های ویدیویی اسکایپ، با استفاده از Back-Door در برنامه ها و با استفاده از ضعفهای مودم و شبکه، شما را تحت نظر میگیرند. در کل تحت نظر گرفتن کاربران با استفاده از وسیله ای که دارای دوربین است به راحتی توسط هکرها امکان پذیر است. ( موبایل، کامپیوتر، لپ تاپ، تبلیت و.. )

قطعا از اینکه فردی بتواند هر زمان شما را تماشا کند خوشتان نمیاید! برای اینکه از این قضیه جلوگیری کنید نیاز به انجام یک سری کار دارید. باید کل سیستم خود را چک کنید و مطمئن شوید برنامه ای در سیستم شما وجود ندارد که به وبکم دسترسی داشته باشد و فیلم از طریق آن ضبط کند.


enlightenedساده ترین روش جلوی دوربین یک چسب بزنید!enlightened

 

اما در این مقاله روش های جلوگیری از استفاده برنامه ها از وبکم را به شما آموزش میدهیم.


استفاده از Process Explorer برای یافتن برنامه هایی که به وبکم دسترسی دارند

کامپیوتر های دارای سیستم عامل ویندوز از نظر دادن دسترسی به وبکم به برنامه ها مشکل دارند و امکان دارد این دسترسی را به هر برنامه ای بدهند. خوشبختانه یافت برنامه هایی که به وبکم دسترسی دارند و قطع دسترسی آنها کار آسانی است. کمپانی ماکروسافت یک برنامه به نام Process Explorer ارائه داده که با استفاده از آن میتوان این برنامه ها را یافت. این برنامه در پک نرم افزاری بسیار کم حجم Sysinternals موجود است که تعدادی برنامه مفید دیگر نیز همراه با آن موجود است. میتوانید این پک را از طریق انیجا ( دانلود آخرین نسخه Sysinternals Suite ) دانلود کنید.

 

پس از دانلود فایل از لینک بالا، آنرا آنزیپ کنید و سپس وارد پوشه آن شوید. دو برنامه Process Explorer در این پوشه وجود دارد که یکی 32 و دیگری 64 بیتی است. بسته به سیستم خود بر روی یکی راست کلیک کنید و گزینه ی Run as Administrator را انتخاب کنید. یک پیغام به شما نمایش داده خواهد شد، بر روی Agree کلیک کنید. پس از اینکه برنامه Process Explorer اجرا شد موقتا پنجره آنرا Minimize کنید.

 

تشخیص نام وبکم در ویندوز

بر روی منوی استارت راست کلیک کنید و گزینه ی Device Manager را انتخاب کنید. پس از باز شدن پنجره Device Manager بر روی گزینه ی Imaging Devices دو بار کلیک کنید تا زیرشاخه هایش باز شوند. هم اکنون چک کنید که کدام زیرشاخه دوربین است و عبارت Camera در آن موجود است.

بر روی دوربین راست کلیک کنید و سپس گزینه ی Properties را انتخاب کنید و سپس در تب Details بروید. در بخش Property، عبارت Physical Device Object Name را کلیک کنید و سپس نام وبکم را کپی کنید.

چک کنید چه برنامه هایی در حال استفاده از وبکم هستند، هم اکنون که در مرحله بالا را طی کردید میتوانید چک کنید که چه برنامه هایی در حال استفاده از وبکم هستند. برنامه Process Explorer را اجرا کنید و در آن کلید های ترکیبی Ctrl + F را بگیرید و سپس در کادری که باز میشود نام دوربین که کپی کرده بودید را Paste کنید.

Search را کلیک کنید و چند لحظه صبر کنید. تمامی برنامه های در حال اجرایی که به وبکم شما دسترسی دارند نمایش داده خواهد شد. اگر خواستید برنامه ای را ببندید بر روی آن راست کلیک کنید و گزینه ی Kill Process را انتخاب کنید و سپس OK را کلیک کنید. در این بخش میتوانید به آسانی برنامه های که برای شما قابل اعتماد هستند و برنامه هایی که قابل اعتماد نیستند را تشخیص دهید. نام برنامه های متعلق به پروسه های در حال اجرا در این لیست نوشته شده است. اگر به نظر شما یک برنامه در حال اجرا مشکوک بود نام آنرا همراه با عبارت Process در گوگل جستجو کنید تا ببینید چه چیزی است.

اگر به موارد مشکوک برخورد کردید، از آنتی ویروس استفاده کنید.

 

 

با عضویت در کانال تلگرام راهکارنوین از آخرین اخبار، تخفیف های ویژه و همچنین مقالات ارزشمند بهره مند شوید : @rahkarenovin