۱۰ پیش بینی جالب درباره آینده بازار اینترنت اشیا

۱۰ پیش بینی جالب درباره آینده بازار اینترنت اشیا
آرشیو مقالات - اطلاعات عمومی > ۱۰ پیش بینی جالب درباره آینده بازار اینترنت اشیا

اینترنت اشیا امکان اتصال ابزارها و دستگاه‌های مختلف را به یکدیگر و خدمات اینترنتی فراهم می‌ کند. بازار اینترنت اشیا در چند سال آینده بسیار گسترش خواهد یافت. شرکت‌های اینتل Intel و سیسکو Cisco واحدهای اختصاصی برای تحقیق و توسعه در زمینه اینترنت اشیا ایجاد کرده‌اند. این نشانه‌ها در کنار هم نشان می‌ دهد در سال‌های نه چندان دور وسایل و ابزارهای هوشمند بیشتری مثل خانه‌های هوشمند لباس‌های هوشمند و خودروهای هوشمند به بازار عرضه خواهد شد.

 

بازار اینترنت


آینده بازار اینترنت اشیا


۱- افزایش بازار به ۱/۴ تریلیون دلار تا سال ۲۰۲۱

تحقیقات نشان میدهد حجم بازار اینترنت اشیا شامل سخت‌ افزار نرم‌افزار و خدمات مرتبط از ۸۰۰ میلیون دلار فعلی به ۱/۴ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۱ برسد. پیش‌بینی می‌ شود تا یک سال آینده حجم سرمایه‌ گذاری در زمینه‌های مختلف اینترنت اشیا به شدت افزایش خواهد یافت.


۲- ۲۴ میلیارد دستگاه به اینترنت اشیا متصل خواهد شد

پیش‌ بینی شده تا سال ۲۰۲۰ ۲۴ میلیارد دستگاه به اینترنت اشیا متصل خواهد شد. همین طور پیش‌ بینی شده از این ۲۴ میلیارد دستگاه ۱۱/۲ میلیارد دستگاه در بخش تجاری ۷/۷ میلیارد دستگاه در بخش دولتی و ۵ میلیارد دستگاه متعلق به مصرف‌ کننده‌های عادی خواهد بود.

البته این پیش‌بینی از سوی شرکت‌ها و موسسات دیگری هم انجام شده و جالب است که ارقام فاصله قابل توجهی دارند. اینتل سال ۲۰۱۱ برای سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی ۵۰ میلیارد دستگاه را اعلام کرد و موسسه ABI پیش‌بینی ۲۱ میلیارد دستگاه تا ۲۰۲۲ را اعلام کرده است. هر چند این اعداد فاصله زیادی دارند اما بازهم نسبت به تعداد فعلی وسایل متصل به اینترنت اشیا افزایش بزرگی هستند.


۳- افزایش سرمایه‌ گذاری در اینترنت اشیا صنعتی

در این بخش شرکت جنرال الکتریک پیشرو است و پیش‌بینی می‌کند تا ۱۵ سال آینده سرمایه‌ گذاری در این بخش به ۶۰ تریلیون دلار خواهد رسید. جنرال الکتریک پلتفرم ابری خود را ساخته که می‌ تواند داده‌های دریافتی از دستگاه‌های متصل را دریافت و تحلیل کند تا بهره‌ وری را افزایش داد.

 

سرمایه گذاری در اینترنت


۴- داده‌های به دست آمده از اینترنت اشیا ارزش زیادی دارند

هم اکنون ۶۰ درصد تولید کننده‌ها از داده‌های به دست آمده از دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیا برای بهبود و ارتقا محصولات خود استفاده می‌ کنند. بر اساس پیش‌بینی IDC تا سال آینده استفاده از این اطلاعات افزایش زیای خواهد داشت. این داده‌ها به نوآوری و افزایش عملکرد زنجیره تامین کمک خواهد کرد.


۵- کسب و کارها به دنبال وفق دادن خود با اینترنت اشیا هستند

با توجه به گسترش بازار اینترنت اشیا کسب و کارها هم به دنبال وفق دادن محصولات و خدمات خود با آن هستند. در این میان شرکت‌ های بزرگ جهانی بیشتر خواهان استفاده از اینترنت اشیا هستند. بانک‌ها شرکت‌ های هوایی و تجارت‌ های مبتنی بر حمل و نقل با اینترنت اشیا به شکل بهتر و موثرتری می‌ توانند تجارت خود را مدیریت و کنترل کنند. کسب و کارهای کوچک و متوسط تمایل کمتری برای استفاده دارند.


۶- مشکلات امنیتی خطرناک هنوز وجود دارد

اوایل امسال در یک تحلیل مبتنی بر پرسش و نظرسنجی که توسط Altman Vilandrie & Company از مدیران ۱۹ صنعت مختلف انجام شده بود مشخص شد که نصف این شرکت‌ها مشکلات امنیتی را در اینترنت اشیا تجربه ‌کرده‌ اند. جالب است که بدانید این مشکلات امنیتی خسارت‌ های مالی سنگینی داشته است. در شرکت‌ های بزرگ مقدار این زیان حتی به ده‌ها میلیون دلار می‌ رسد.


۷- افزایش سرمایه‌ گذاری در امنیت

با توجه به آنچه درباره مشکلات امنیتی مصرف‌ کنند گان بزرگ بازار اینترنت اشیا گفته شده موسسه تحقیقات در فناوری Gartner انتظار دارد تا سال ۲۰۲۰ سرمایه‌ گذاری در افزایش امنیت به ۸۴۰ میلیون دلار برسد. این یک خبر خوب برای کاهش نگرانی از مشکلات امنیتی است.

 

بازار اینترنت


۸- بازار ابزارهای پوشیدنی به شدت رشد خواهد کرد

مچ‌ بند‌های آنالیز سلامتی و ورزشی ساعت هوشمند و هدفون‌های هوشمند که ابزارهای امروزی اینترنت اشیا محسوب می‌ شوند بیشترین سهم از بازار مصرفی را دارند. پیش‌بینی می‌ شود تا سال ۲۰۱۹ حجم این بازار از ۱۵ میلیارد دلار فعلی به ۲۵ میلیارد دلار افزایش یابد.


۹- خانه‌های هوشمند در حال ورود به بازار اینترنت اشیا

علی رغم مشکلات امنیتی و حریم خصوصی که گزارش می‌ شود پیش‌بینی می‌شود این بازار بزرگ به زودی با انواع لوازم خانگی هوشمند و متصل به اینترنت اشیا پر شود. از لامپ و قفل در تا یخچال و تلوزیون به زودی رشد گسترده‌ای در بازار اینترنت اشیا خواهند داشت.


۱۰- شکل‌ گیری اولین صندوق سهام مشترک اینترنت اشیا

سال گذشته شرکت Global X IoT اولین شاخص سهام مشترک اینترنت اشیا را با شاخص SNSR در نزدک NASDAQ را معرفی کرد تا با آن پیشرفت بازار اینترنت اشیا را نشان دهد. از هولدینگ‌های حاضر در این شاخص می‌ توان STMicroelectronics‌ Garmin‌ AMS AG Sensata و Skyworks Solutions را نام برد. این شاخص در یک سال گذشته افزایش ۳۰ درصدی داشته است.

اینترنت اشیا در چند سال گذشته به دلایل مختلف یک رشد آرام داشته است. در یک سال گذشته با فراهم شدن نیازهای فنی و قانونی امکان رشد و گسترش بیشتری برای این بازار فراهم شد. از مواردی که می‌ تواند در پیشرفت سال‌های آینده اینترنت اشیا تاثیرگذار باشد فناوری بلاک چین و ارزهای رمزپایه است.

 

 

 

با عضویت در کانال تلگرام راهکارنوین از آخرین اخبار، تخفیف های ویژه و همچنین مقالات ارزشمند بهره مند شوید : @rahkarenovin