اصولی که در کسب و کارهای موفق برای فروش آنلاین استفاده می کنند

اصولی که در کسب و کارهای موفق برای فروش آنلاین استفاده می کنند
آرشیو مقالات - اطلاعات عمومی > اصولی که کسب و کارهای موفق برای فروش آنلاین استفاده میکنند

وقتی قرار است در سطحی بالاتر به بازاریابی بپردازید باید یاد بگیرید چگونه احساسات مشتریان را تحریک کرده تا بتوانید آن‌ها را برای خرید قانع کنید. در این مقاله به بررسی اصول فروش آنلاین در کسب و کارهای موفق خواهیم پرداخت.

برای موفقیت یک کسب و کار اصول اساسی وجود دارند که وجودشان برای بقا ضروری است. وجود اصولی مانند ارزش، اعتماد و فرهنگ سازمانی کاملا بدیهی است. اما فراتر از این عناصر بنیادی، اصول فروش آنلاین در کسب و کارهای موفق بسیار حائز اهمیت است. سال‌ها است که صاحبان کسب و کار از آن‌ها به صورت آنلاین و آفلاین بهره می‌برند تا میلیون‌ها دلار پول در بیاورند. آن‌ها روی فکر مشتری کار می‌کنند تا روی انگیزه و میل آن‌ها به خرید کردن هر کالایی اثر بگذارند.

این استراتژی‌های هیپنوتیزم گونه که اغلب از تکنیک‌های کپی رایتینگ بهره می‌ برند به بازاریابانی که هم اکنون در بهترین شرایط کاری خود هستند قدرت و توانی مضاعف می‌دهند. شاید در ابتدا قابل درک نباشند اما زمانی که قدرت واقعی هر کدام از این اصول را مشاهده کنید متوجه خواهید شد که چه تاثیر به سزایی دارند.
 

بهترین قسمت این است که اگر به دنبال شروع یک کسب و کار یا اینکه به شدت درگیر تجارت خود هستید می‌توانید از این ۵ اصل استفاده و کاری کنید تا فروش‌ تان مانند ساعت کار بکند. اما قبل از اینکه در این مورد صحبت کنم بهتر است به خود هنر بازاریابی بپردازم که به آغاز دوران تجارت باز می‌ گردد.

یک لحظه به این موضوع فکر کنید. چه عاملی باعث می‌ شود تا کالایی را خرید کنید؟ چه عاملی شما را وادار به عمل می‌ کند؟
زیگ زیگلار سخنران مشهور زمانی گفت مردم به خاطر دلایل منطقی خرید نمی‌ کنند. آن‌ها برای دلایل احساسی خرید می‌کنند. بنابراین وظیفه شما به عنوان بازاریاب یا صاحب کسب و کار این است تا احساسات لازم برای خرید را خلق کنید.

این احساسات از طریق نقل کردن یک داستان، اعتبار، پذیرش از طرف جامعه و سایر محرک‌ها ایجاد می‌ شوند و کمک می‌کنند تا روی تصمیم افراد برای خرید کردن از شما تاثیر بگذارند. این همان تصویر بزرگ‌تر از بازاریابی است که در مقدمه به آن اشاره کردم.

هر چند اگر بخواهم از محرک‌های خاصی نام ببرم این ۵ اصل اساسی می‌توانند بلافاصله سبب تغییر در وضعیت فروش شما بشوند. این‌ها اصولی هستند که اثر بزرگ‌ تر را روی نتایج می‌ گذارند. اگر با اصل ۸۰ به ۲۰ آشنایی داشته باشید این اصول همان ۲۰ درصد تلاشی هستند که سبب ایجاد ۸۰ درصد نتایج می‌ شوند.

 

اصل فروش آنلاین


اصول فروش آنلاین در کسب و کارهای موفق

در اینجا به اصولی که باعث موفقیت در کسب و کار در فروش آنلاین می‌ شود را، می‌ پردازیم. اگر عزمتان برای بالا بردن آمار فروش جدی است، این اصول را بررسی و به صورت گسترده از آن‌ها استفاده کنید.


۱. اصل کمیابی یا ضرورت در اصول


برطبق اصول روانشناسی رفتاری، زمانی که در موقعیت‌های اضطراری قرار می‌ گیریم، قدرت منطقی فکر کردن را از دست می‌دهیم و سبب می‌شود تا سریع دست به عمل بزنیم. وقتی از شما خواسته می‌شود تا سریع دست به عمل بزنید یک حس عاطفی نیز همراه آن ظاهر می‌ شود. مغزتان از کار می‌افتد و قلب است که کنترل اوضاع را به دست می‌ گیرد. حالا خواهید پرسید چطور حس ضرورت را به صورت آنلاین ایجاد کنم؟

خوب برای انجام این کار چندین روش وجود دارد که بسیار موثر هستند.
اول از یک شمارش‌گر معکوس استفاده کنید. زمان یک راه اصلی برای خلق حس ضرورت است. این جمله را زیاد مشاهده کرده‌اید عجله کنید، همین الان اقدام کنید چرا که فروش ما خیلی سریع به پایان می‌ رسد.

رنگ‌ های قرمز روشن و نارنجی و کلمه بزرگ فروش، استفاده می‌شوند تا توجه شما را به دست آورند و این تصور را ایجاد کنند که این یک موقعیت اضطراری و محدود به زمان است. البته زمان تنها راهی نیست که می‌توانید از آن برای ایجاد حس ضرورت و افزایش فروش استفاده کنید.

یک روش اصلی که بازاریاب‌ ها برای ایجاد حس ضرورت از آن بهره می‌برند از طریق ایجاد حس منفی است. با خلق یک موقعیت ناراحت‌کننده یا عذاب‌آور، می‌توانید مردم را وادار کنید بدون فکر کردن شروع به خرید کنند.

 


چطور این کار را باید انجام داد؟

به رژیم غذایی و کاهش وزن به عنوان مثال توجه کنید. حس ضرورت، در بحث رژیم غذایی و کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نشان بدهد که زندگی فرد در معرض خطر است. زندگی آن‌ها به خاطر وزن اضافی مورد تهدید است و می‌تواند منجر به مرگ شود.

بنابراین بازاریاب‌ها تمام دردهایی که مربوط به اضافه وزن است را مشخص می‌کنند و نشان می‌ دهند که آن‌ها چطور سبب مرگ می‌شوند. سایر دردها و احساسات منفی شامل ورشکستگی، خطر زندانی شدن به خاطر عدم رسیدگی به مباحث مالیاتی یا عدم موفقیت در گرفتن وام برای رفع و رجوع بدهی‌ها و از دست دادن خانه یا اتومبیل.

 


۲. اصل کمبود

باهوش‌ ترین بازاریاب‌ ها می‌دانند چطور از اصل کمبود استفاده کنند. به عنوان مثال زمانی که کودک بودم خیلی علاقه داشتم یک کنسول بازی داشته باشم. آیا شما هم به یاد دارید؟

داستان‌ هایی را از والدینی به یاد دارم که نتوانسته بودند برای کودکان خود کنسول بازی بخرند و موجودی آن نیز به اتمام رسیده بود. بنابراین والدین خود را مجبور کردم که به سرعت برای خرید اقدام کنند. این اصل سبب تحریک یکی از اصول بنیادی اقتصاد یعنی عرضه و تقاضا می‌ شود. زمانی که تقاضا کم می‌شود، قیمت‌ها بالا می‌روند، به خصوص اگر تقاضا همچنان رو به افزایش باشد. هر ساله شاهد این موضوع در جمعه سیاه بلک فرایدی هستیم که شرکت‌ها با عرضه محدود کالا، سبب می‌شوند مشتری‌ها، دیوانه‌ وار برای خرید اقدام کنند.

در فضای مجازی برای ایجاد کمبود می‌ توانید نشان بدهید که تاریخ انقضای کالایی رو به اتمام است یا در فروش بلیط می‌توانید بگویید تقریبا همه صندلی‌ها به فروش رفته است. می‌ توانید از ابزارهای آنلاینی استفاده کنید که به شما اجازه می‌دهند براساس آی‌پی کاربر، پیشنهاد فروش یک کالا را به اتمام برسانند. به خاطر وجود حس کمبود، زمانی که تاریخ به اتمام برسد مصرف‌ کننده بیشتر به سمت آن جذب می‌ شود.

اگر حس کنید که قرار است کالایی به اتمام برسد احتمال بیشتری وجود دارد که بدون فکر کردن تصمیم بگیرید. این حقه، چنین جوی را ایجاد می‌کند. ممکن است بعضی‌ها بگویند که این کار مثل کلاهبرداری می‌ماند اما یک استراتژی است که در فروش، بازاریابی و حتی برای استخدام کارمندها مورد استفاده قرار می‌ گیرد. به عنوان مثال شرکت‌ها چند موقعیت شغلی را در یک سری دپارتمان خاص برای استخدام باز می‌ گذارند و این سبب می‌شود تا سیل متقاضیان برای کار سرازیر شوند.

این روش در حوزه‌های مالی، وام، تخفیف خرید ماشین و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصل کمبود شاید همین الان هم در شرکت و برند مورد علاقه شما مورد استفاده قرار گرفته باشد. شاید از وجود آن بی‌خبر باشید اما خبرگان بازاریابی می‌ دانند که این اصل می‌تواند سبب ایجاد عکس العمل از سوی شما بشود.

 


۳. اصل انحصار

در دنیای دیجیتال می‌ توانید با اجازه دادن به افراد خاصی که بتوانند از شما خرید کنند، استفاده کنید. چرا باید این کار را انجام داد؟
به این خاطر که میز بازی را عوض می‌کنید چرا که دیگر این شما نیستید که منتظر انتخاب شدن از طرف مشتری هستید بلکه مشتری است که انتظار می‌کشد تا شما او را انتخاب کنید. این یک ابزار قدرتمند روانی است که کمک می‌کند تا مشتری منتظر باشد تا شانس کار کردن با شما و خرید کردن از شما یا ملحق شدن به یک گروه اختصاصی به او روی بیاورد.

تنها با حذف این امکان که مشتری تصمیم بگیرد از اصل انحصار استفاده کرده‌اید. دیگر انتخاب آن‌ها نیست. این روش به خصوص در محصولات و خدمات لوکس کاربرد دارد. مهمترین قسمت در استفاده از این اصل، توضیح دادن به مشتری است که چرا آن‌ها باید با شما کار کنند؟

نه تنها این کار حس اختصاصی بودن را ایجاد می‌ کند بلکه سبب می‌شود تا مشتری به شما ثابت کند که آن‌ها ارزش زمانی که برای‌ شان می‌ گذارید، دارند. تنها کاری که باید انجام بدهید حذف عنصر اختیار است. اجازه ندهید آن‌ها تقاضا را ایجاد کنند. مجبورشان کنید فرم پر کنند. حتی می‌ توانید برای درخواست دادن هم از آن‌ها پول طلب کنید، با این کار از شر افرادی که فقط می‌ خواهند وقت شما را تلف کنند، خلاص می‌ شوید.

 

اصل عمل متقابل


۴. اصل عمل متقابل

 

اگر به یک منطقه توریستی مشهور سفر کرده باشید از اینکه مردم تلاش می‌ کنند به شما هدایای مجانی بدهند، تعجب کرده‌اید! شما در حال تجربه اصل عمل متقابل در دنیای واقعی هستید. وقتی فردی به شما کالا یا خدمتی رایگان می‌ دهد بلافاصله می‌خواهید که خدمت او را جبران کنید. تصور می‌ کنید به آن‌ها بدهکار هستید و یک بازاریاب زرنگ می‌ داند که چطور از این نقص استفاده کند.

استفاده از این اصل را در سوپرمارکت‌ها مشاهده کرده‌ اید. وقتی یک نمونه کوچک از محصول را به شما می‌ دهند احتمال بیشتری دارد که از آن‌ها خرید کنید. مشخص است که سوپرمارکت‌ها این کار را از روی خیرخواهی نمی‌ کنند. آن‌ها در حال استفاده از این اصل هستند. در دنیای مجازی نیز شما شاهد استفاده از اصل عمل متقابل هستید. پیشنهادهای مجانی در ازای معاوضه ایمیل یا هر مورد دیگر.

شاید در ابتدا متوجه آن نباشید اما تسلیم اصل عمل متقابل شده‌اید. این اصل بازاریاب ها را قادر می‌کند تا به شما پیشنهاد‌های دیگری بدهند. باهوش‌ترین آن‌ها می‌ دانند که پیشنهاد خرید باید زمانی ارایه شود که قبلاً جریانی از محتوای ارزشمند به سمت شما سرازیر شده باشد. بنابراین اگر هدیه اولیه بتواند به مشتری کمک کند احتمال زیادی دارد که آن‌ها در آینده برای خرید پیشقدم شوند.

 

اصل وفاداری


۵. اصل وفاداری


وقتی کالایی را به صورت آنلاین یا آفلاین می‌فروشید باید کاری کنید تا آن‌ها به شما وفادار باقی بمانند. این یکی از اصول فروش آنلاین در کسب و کارهای موفق است.


چطور این کار را باید انجام داد؟

راه‌های بی‌ شماری وجود دارند. به عنوان مثال اگر به سخنران‌های مشهور دنیا در یک همایش زنده توجه کرده باشید متوجه شده‌اید که از اصل وفاداری قبل از مراسم استفاده می‌کنند. آن‌ها از شما می‌ خواهند اگر با حرف‌های آن‌ها موافق هستید دست خود را بلند کنید یا بایستید. این الگوی ایجاد حس وفاداری برای پیشنهاد بعدی است. آن‌ها کاری می‌ کنند که قبل و بعد از سخنرانی متعهد به انجام کاری شوید.

می‌ توانید در فروش آنلاین با برطرف کردن هر نوع مانع قیمتی، وفاداری مشتری‌ها را به دست آورید. به عنوان مثال می‌ توان به مشتری گارانتی مجانی یا سیاست باز گرداندن پول را داد. اگر بتوانید قبل از ارایه پیشنهاد به مشتری او را به برند خود وفادار کنید شانس فروش خود را بین ۵۰-۷۰ درصد افزایش می‌ دهید.

 

 

 

 

با عضویت در کانال تلگرام راهکارنوین از آخرین اخبار، تخفیف های ویژه و همچنین مقالات ارزشمند بهره مند شوید : @rahkarenovin