چرا هر توسعه دهنده وب باید در مورد HTTP Request بداند؟

چرا هر توسعه دهنده وب باید در مورد HTTP Request بداند؟
آرشیو مقالات تخصصی > چرا برنامه نویسان وب باید در مورد HTTP Request بداند


HTTP Request چیست؟

درخواست های HTTP که سرور آن را ارسال می کند حاوی محتواهایی از سایت هستند. و این فایل ها شامل متن، تصویر و یا محتوای چندرسانه ای هستند که در خروجی صفحه سایت مشاهده میشوند. زمانی که سرور شما HTTP request  را از یک مرورگر دریافت می کند، به آن درخواست پاسخ می دهد و فایل ها را به مرورگر کاربر تحویل می دهد، و در آخر مرورگر صفحه ی وب را تفسیر و یا به اصطلاح render میکند.

در واقع مرورگر  HTTP request را برای هر فایلی از وب سایت شما جداسازی می کند. اگر وب سایت شما تعداد زیادی فایل نداشته باشد، زمان طولانی برای درخواست و دانلود بر روی محتوای روی سایت طول نخواهد کشید.
به این درخواست ها HTTP request می گویند. HTTP مخفف Hypertext Transfer Protocol است.

 

HTTP
 

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که HTTP request چگونه بر روی تجربه کاربری تاثیر می گذارد؟

به زبان ساده تر می توان گفت که تعداد بیشتر HTTP request باعث میشود که زمان بیشتری برای لود شدن صفحه مصرف شود و لود شدن صفحات سایت شما به کندی انجام شود. هر چه زمان لود یک صفحه زیاد باشد، باعث اذیت شدن کاربر و هم چنین آسیب زدن به تجربه ی کاربری میشود و در نتیجه تاثیر مستقیم در افزایش نرخ پرش و کم شدن زمان ماندگاری کاربر در سایت شما خواهد داشت. مخصوصا کاربرانی که از طریق موبایل سایت شما را بازدید می کنند، با افزایش تعداد درخواست های http کندی بسیار زیادی را مشاهده می کنند و این موضوع باعث می شود که قبل از لود شدن صفحه از سایت شما خارج شوند.

 

چگونه می توان درخواست های زیاد یک وب سایت را کاهش داد؟

1. بررسی این مورد که چه تعداد HTTP request در حال حاضر باعث ایجاد سایت شما می شود؟

که این امر با استفاده از Google Chrome's Network panel برای هر شخصی که بخواهد تعداد HTTP request را بررسی کند، آسان شده است و دانستن این که ببینید چه چیزی باعث افزایش زمان برای لود شدن سایت می شود، بسیار جالب است. در واقع با استفاده از این ویژگی شما می توانید همه ی فایل هایی که مرورگر، برای دانلود یک صفحه درخواست و انتقال داده بود را نشان می دهد.

2. تصاویر غیر ضروری را پاک کنید اگر چه تصاویر نقش اصلی برای دیده شدن یک صفحه ی سایت دارند اما اگر تصاویری در صفحه ی سایتتان دارید که کمکی به ارزش و اعتبار آن صفحه نمی کند مخصوصا تصاویری که بسیار بزرگ هستند بهتر است که حذف کنید. چرا که باعث افزایش زمان لود صفحه ی سایتتان می شود.

3. کاهش سایز فایل های تصاویر باقی مانده در سایت برای تصاویری که در سایتتان باقی ماندند، بالاترین کیفیت و حجم فایل فشرده ی آن ها را قرار دهید. که این امر منجر به کاهش HTTP request و در نهایت کاهش زمان لود سایت می شود.

4. بررسی بخش های دیگری از صفحه سایتتان برای کمک به زمان لود صفحه فشرده سازی تصاویر و حذف تصاویر بی کیفیت و با حجم بسیار بالا اولین قدم برای کاهش HTTP requests و زمان لود سایت است. اما ممکن است عواملی دیگری چون ویدئو و ... باعث افزایش لود صفحه بشوند و در این زمان است که شما باید تصمیم بگیرید که آیا ارزش دارد سرعت لود شما کاهش یافته ولی ویدئو و یا ... در سایت شما هم چنان وجود داشته باشد یا خیر؟

 

 

توسعه دهنده وب

5. درست کردن کدهای جاوا اسکریپت ناهمگام اگر در صفحه ی سایتتان کدهای جاوا اسکریپتی وجود دارد که ناهمگام و ضروری نیستند و بهتر است که به یک توسعه دهنده وب سایت کدها را نشان دهید و یا آنها را حذف کنید. بدلیل اینکه وقتی یک کاربر صفحه ای از سایت شما را مشاهده می کند، مرورگر از بالای صفحه تا پایین، صفحه سایت را لود می کند و اگر کدهای جاوا اسکریپت به صورت نادرست و ناهمگام در سایت وجود داشته باشند، مرورگر تا زمانی که کدهای جاوااسکریپت لود نشوند، لود شدن بقیه ی قسمت های صفحه سایت را متوقف می کند. که این امر باعث می شود از نظر تجربه ی کاربری سایت شما مناسب نباشد و کاربر از سایت شما به سرعت خارج شود.

6. ترکیب کردن کدهای CSSهر فایل CSS که برای سایتتان استفاده می کنید به تعداد HTTP requests سایت شما اضافه می شود، در نتیجه همین امر باعث افزایش زمان لود سایت شما می شود. برای جلوگیری از افزایش زمان لود سایتتان لازم است که فایل های css را باهم ترکیب کرده.

 

 

با عضویت در کانال تلگرام راهکارنوین از آخرین اخبار، تخفیف های ویژه و همچنین مقالات ارزشمند بهره مند شوید : @rahkarenovin